Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

Internisaż w Muzeum Bursztynu

Muzeum Bursztynu, Wydarzenie 2017-03-23 - 2017-03-23

Dzięki dofinansowaniu w wysokości 145.000,00 ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Bursztynu zakupiło od 16 artystów 35 prac.   Można będzie je wszystkie zobaczyć na wystawie: Bursztyn i design. Wystawa prac zakupionych do zbiorów Muzeum Bursztynu dofinansowanych ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z priorytetu - Regionalne kolekcje sztuki współczesnej.


Hojna dotacja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która stanowi 80% wartości projektu  pozwoliła zakupić do zbiorów 35 wyjątkowych przedmiotów artystycznych. Przy wyborze autorów i ich dzieł doradzało kolegium eksperckie. W jego składzie znaleźli się: Ewa Rachoń - wieloletnia dyrektor największych na świecie Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif i Ambermart w Gdańsku oraz profesorowie jedynych dwóch szkół artystycznych w Polsce, gdzie znajduje się kierunek projektowanie biżuterii, Andrzej Boss z Łodzi i Sławomir Fijałkowski z Gdańska.
Wspólnie wybrano  prace laureatów konkursów Mercurius Gedanensis, głównej nagrody w Targach Amberif, oraz Ałatyr w Kaliningradzie artystów: Jarosława Westermarka, Jacka Barona, Jacka Byczewskiego, Marka Mikickiego, Jolanty i Andrzeja Kupniewskich, Andrzeja Adamskiego. Środowisko łódzkiej ASP, będące przez  lata jedyną szkołą artystyczną kształcącą w zakresie projektowania reprezentują: Andrzej Szadkowski, Jarosław Kolec i Olga Podfilipska-Krysińska.  Czołowi twórcy z zagranicy związani są  z najważniejszymi ośrodkami biżuteryjnymi. Wszyscy należą do pierwszej ligi światowej sztuki biżuteryjnej. Należą do nich: Wilhelm Tasso Mattar - Niemcy, mieszkający obecnie na Majorce, Manuel Vilhena - Portugalia, uczy projektowania biżuterii w całej Europie,   Ramon Puig Cuyàs – Hiszpania, kierownik Katedry Sztuki i Biżuterii w Escola Massana w Barcelonie.  Do grona młodych – zdolnych  można zaliczyć:  Alinę Filimoniuk –Pilecką, Sarę Gackowską, Martę Flisykowską, Adriannę Lisowską.
Muzeum Bursztynu jest jedyną placówką muzealną w Polsce dokumentującą ewolucję współczesnej sztuki złotniczej ze szczególnym uwzględnieniem bursztynu bałtyckiego – materiału jednoznacznie kojarzonego z Polską. W tym roku odwiedziła nas, rekordowa liczba ponad 90 000 turystów z całego świata, a ekspozycja współczesnej sztuki bursztynniczej cieszy się szczególnym zainteresowaniem, przyczyniając się do promocji polskiej sztuki użytkowej. Unikatowe obiekty autorstwa renomowanych twórców polskiego złotnictwa oraz wybrane obiekty artystów o światowej renomie z pewnością ugruntują znaczenie zbiorów Muzeum Bursztynu, jako najbardziej opiniotwórczej kolekcji – również w sensie edukacyjnym.
Kolekcja współczesnej biżuterii z bursztynem Muzeum Bursztynu, oddziału MHMG powstaje sukcesywnie od 2000 r., przede wszystkim dzięki zakupom ze środków Miasta Gdańska oraz darowiznom artystów, firm i osób prywatnych. Uzupełnienia i rozbudowy  wymagały części dotyczące nagrodzonych prac, prac uznanych twórców polskich i zagranicznych, mających znaczący wpływ na rozwój nowoczesnego wzornictwa oraz prac młodych artystów, którzy już zaznaczyli swoją obecność świeżym i niekonwencjonalnym podejściem do tradycyjnych tematów.

Wystawa czynna od 1 grudnia 2016 roku do 7 maja 2017 roku.

Wszystkie zakupione prace można zobaczyć na stronie www.mhmg.pl, w zakładce kolekcje on-line oraz na stronie: dziedzictwo.pomorze.pl oraz na żywo w Muzeum Bursztynu

 


Artyści biorący udział w projekcie:
1.  Andrzej Adamski, Braniewo, Polska
2. Jacek Baron, Warszawa, Polska
3. Jacek Byczewski, Warszawa, Polska
4. Ramon Cuyàs, Barcelona, Katalonia, Hiszpania 
5. Alina Filimoniuk-Pilecka, Gdańsk, Polska
6. Marta Flisykowska, Gdańsk, Polska
7. Sara Gackowska, Międzychód, Polska
8. Jarosław Kolec, Łódź, Polska
9. Jolanta i  Andrzej Kupniewscy, Warszawa, Polska
10.  Adrianna Lisowska, Gdynia, Polska
11. Tasso Mattar, Majorka
12. Marek Mikicki, Gdynia, Polska
13.  Olga Podfilipska- Krysińska, Łódź, Polska
14. Andrzej Szadkowski, Łódź, Polska
15. Manuel Vilhena, Lizbona, Portugalia
16.  Jarosław Westermark, Warszawa, Polska

Gdzie?: Muzeum Bursztynu, Targ Węglowy 26
Kiedy?: 23.03.2017 r., godz. 19:00
Wstęp: Wolny