Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

Czwartki w Historycznym - Szpiedzy, przemyt i samochody

Ratusz Głównego Miasta, Wydarzenie 2017-06-29 - 2017-06-29


Goście Czwartków wysłuchają interesującego wykładu pt.: "Szpiedzy, przemyt i samochody - tajny front i motoryzacja w międzywojennym Wolnym Mieście Gdańsku".

Historycy opowiedzą o kontrowersyjnym oficerze polskiego wywiadu - majorze Janie Henryku Żychoniu, który kochał szybkie samochody oraz o gdańskich mieszkaniach i lokalach zajmowanych przez szpiegów. Przybliżą także zebranym ciekawostki o służbowych autach używanych przez polską „dwójkę” i Straż Graniczną oraz przedstawią zarys motoryzacji Wolnego Miasta Gdańska.

 

Prelekcja ma też odpowiedzieć na pytania, które w pierwszej chwili mogą wywołać uśmiech na twarzy, jak choćby: kto finansował luksusowe zachcianki szefa polskiego wywiadu w Wolnym Mieście Gdańsku? Kto sprzedał samochody polskiego wywiadu we wrześniu 1939 roku i jak przemycano przez „zieloną granicę” rowery, gęsi, jajka i … narkotyki?

 

Prelegenci rozwikłają również tajemnice kamienicy stojącej przy ulicy Grunwaldzkiej 117 i pokażą legendarny samochód polskiego łowcy szpiegów oraz zidentyfikowane przez historyków, wzbudzające zazdrość sportowe angielskie cacko.

Z całą pewnością na prelekcji nie będzie nudno. Zapraszamy.


Gdzie?: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, Długa 46/47
Kiedy?: 29.06.2017 r., g. 17:00
Wstęp: wolny