Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

Koncert Valerego Filipova w Dworze Artusa

Dwór Artusa, 2017-06-21 - 2017-06-21

Dwór Artusa - oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska zaprasza serdecznie na koncert multiinstrumentalny Valerego Filipova. Artysta zaprezentuje tradycyjne ukraińskie dumki, piosenki ludowe i współczesne.

Projekt jest wpisany w kalendarz imprez o charakterze integracyjnym dla imigrantów i imigrantek, zorganizowany wspólnie z Europejskim Centrum Solidarności i koordynowany przez grupę „Kultura” w Radzie Imigrantów i Imigrantek przy Prezydencie Miasta Gdańska.

Valeriy Filipov urodził się 19 kwietnia 1962 r. w Kijowie. Ukończył Liceum Muzyczne w klasie gitary a następnie w roku 1986 Kijowskie Konserwatorium im. P. Czajkowskiego uzyskując dyplom w trzech specjalnościach - wykonawca koncertowy, dyrygent, nauczyciel gry na gitarze klasycznej. Już jako wyróżniający się student koncertował w wielu miastach dawnego ZSRR - Mińsku, Rydze, Symferopolu, Jałcie. Występował także w Czechosłowacji - Pradze i Bratysławie. Od 1993 r. kontynuuje swoją artystyczną karierę pracując w Polsce - występuje m.in. w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, Teatrze Muzycznym i Teatrze Miejskim w Gdyni, na Zamku Joannitów w Skarszewach, elbląskiej galerii EL, w Filharmonii Bałtyckiej. 

Valeriy Filipov jest nie tylko wykonawcą klasycznych utworów Sora, Giulianiego, Tarrego, Albeniza i Villi - Lobosa, ale też autorem licznych oryginalnych gitarowych opracowań wykonywanych przez siebie utworów. Do wydania przygotował gitarowe aranżacje z różnych dziedzin muzyki - począwszy od Mozarta, Bethovena poprzez muzykę folkloru różnych krajów a także kolędy polskie i niemieckie na standardach jazzowych i melodiach "The Beatles" kończąc. Prócz tego komponuje również własne utwory. 

Oprócz gry na instrumentach wspaniale śpiewa ukraińskie dumki, znane polskie melodie, szanty, a w języku angielskim znane i lubiane standardy muzyki rozrywkowej i bluesowej. Wiele znanych osobowości podziwiając jego talent brało udział w jego występach, m.in. Małgorzata Potocka, Andrzej Rosiewicz, a on sam miał okazję występować z zespołem "Gang Marcela", Rudim Schubertem, Piotrem Gąsowskim, Anną Dymną, Capellą Gedanensis , Waldemarem Malickim i innymi.

 

Dwór Artusa

21 czerwca 2017 roku

godz. 18:00