Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

Gdańszczanin na plaży. Gdańskie kąpieliska morskie do 1939 r.

Dom Uphagena - Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, Wystawa 2017-06-22 - 2017-10-29

Gdańszczanin na plaży. Gdańskie kąpieliska morskie do 1939 roku będzie poświęcony kąpieliskom morskim, które powstały w okolicach Gdańska w okresie od około 1800 do 1939 roku. Zostaną zaprezentowane miejscowości położone w obecnych granicach administracyjnych miasta, czyli Jelitkowo, Brzeźno, Westerplatte, Wisłoujście, Stogi oraz Sobieszewo. Wystawa będzie czynna w Domu Uphagena, Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, w dniach od 22 czerwca do 29 października 2017 r.

Poza bogatym materiałem ilustracyjnym, na który złożą się reprodukcje zdjęć i pocztówek z epoki, w salach wystawowych Domu Uphagena będzie można zobaczyć między innymi dawne foldery turystyczne zachęcające do odwiedzania podmiejskich kąpielisk, oryginalne mapy ukazujące gdańskie wybrzeże, przykłady typowych pamiątek turystycznych z przełomu wieków XIX i XX, a nawet stroje z epoki – w tym kostiumy kąpielowe z lat 20. XX wieku.

Ekspozycji będzie towarzyszyć publikacja o charakterze popularyzatorskim, zawierająca wybór najciekawszych materiałów ilustracyjnych prezentowanych na wystawie.

O dawnym kąpieli zażywaniu [wywiad z kuratorem wystawy dr. Januszem Dargaczem]: http://mhmg.pl/pl/wydarzenia/wydarzenie/912/wystawa-gdanskie-kapieliska-morskie-w-xix-wieku-wywiad

Archiwalne fotografie z gdańskich plaż dostępne na: www.dziedzictwo.pomorze.pl.