Internisaż w Muzeum Bursztynu
Muzeum Bursztynu, Wydarzenie 2017-03-23 - 2017-03-23
Dzięki dofinansowaniu w wysokości 145.000,00 ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Bursztynu zakupiło od 16 artystów 35 prac. Można będzie je wszystkie zobaczyć na wystawie: Bursztyn i design. Wystawa prac zakupionych do zbiorów Muzeum Bursztynu dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z priorytetu - Regionalne kolekcje sztuki współczesnej.
Hojna dotacja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która stanowi 80% wartości projektu pozwoliła zakupić do zbiorów 35 wyjątkowych przedmiotów artystycznych. Przy wyborze autorów i ich dzieł doradzało kolegium eksperckie. W jego składzie znaleźli się: Ewa Rachoń - wieloletnia dyrektor największych na świecie Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif i Ambermart w Gdańsku oraz profesorowie jedynych dwóch szkół artystycznych w Polsce, gdzie znajduje się kierunek projektowanie biżuterii, Andrzej Boss z Łodzi i Sławomir Fijałkowski z Gdańska.
Wspólnie wybrano prace laureatów konkursów Mercurius Gedanensis, głównej nagrody w Targach Amberif, oraz Ałatyr w Kaliningradzie artystów: Jarosława Westermarka, Jacka Barona, Jacka Byczewskiego, Marka Mikickiego, Jolanty i Andrzeja Kupniewskich, Andrzeja Adamskiego. Środowisko łódzkiej ASP, będące przez lata jedyną szkołą artystyczną kształcącą w zakresie projektowania reprezentują: Andrzej Szadkowski, Jarosław Kolec i Olga Podfilipska-Krysińska. Czołowi twórcy z zagranicy związani są z najważniejszymi ośrodkami biżuteryjnymi. Wszyscy należą do pierwszej ligi światowej sztuki biżuteryjnej. Należą do nich: Wilhelm Tasso Mattar - Niemcy, mieszkający obecnie na Majorce, Manuel Vilhena - Portugalia, uczy projektowania biżuterii w całej Europie, Ramon Puig Cuyàs – Hiszpania, kierownik Katedry Sztuki i Biżuterii w Escola Massana w Barcelonie. Do grona młodych – zdolnych można zaliczyć: Alinę Filimoniuk –Pilecką, Sarę Gackowską, Martę Flisykowską, Adriannę Lisowską.
Muzeum Bursztynu jest jedyną placówką muzealną w Polsce dokumentującą ewolucję współczesnej sztuki złotniczej ze szczególnym uwzględnieniem bursztynu bałtyckiego – materiału jednoznacznie kojarzonego z Polską. W tym roku odwiedziła nas, rekordowa liczba ponad 90 000 turystów z całego świata, a ekspozycja współczesnej sztuki bursztynniczej cieszy się szczególnym zainteresowaniem, przyczyniając się do promocji polskiej sztuki użytkowej. Unikatowe obiekty autorstwa renomowanych twórców polskiego złotnictwa oraz wybrane obiekty artystów o światowej renomie z pewnością ugruntują znaczenie zbiorów Muzeum Bursztynu, jako najbardziej opiniotwórczej kolekcji – również w sensie edukacyjnym.
Kolekcja współczesnej biżuterii z bursztynem Muzeum Bursztynu, oddziału MHMG powstaje sukcesywnie od 2000 r., przede wszystkim dzięki zakupom ze środków Miasta Gdańska oraz darowiznom artystów, firm i osób prywatnych. Uzupełnienia i rozbudowy wymagały części dotyczące nagrodzonych prac, prac uznanych twórców polskich i zagranicznych, mających znaczący wpływ na rozwój nowoczesnego wzornictwa oraz prac młodych artystów, którzy już zaznaczyli swoją obecność świeżym i niekonwencjonalnym podejściem do tradycyjnych tematów.
Wystawa czynna od 1 grudnia 2016 roku do 7 maja 2017 roku.
Wszystkie zakupione prace można zobaczyć na stronie www.mhmg.pl, w zakładce kolekcje on-line oraz na stronie: dziedzictwo.pomorze.pl oraz na żywo w Muzeum Bursztynu
Artyści biorący udział w projekcie:
1. Andrzej Adamski, Braniewo, Polska
2. Jacek Baron, Warszawa, Polska
3. Jacek Byczewski, Warszawa, Polska
4. Ramon Cuyàs, Barcelona, Katalonia, Hiszpania
5. Alina Filimoniuk-Pilecka, Gdańsk, Polska
6. Marta Flisykowska, Gdańsk, Polska
7. Sara Gackowska, Międzychód, Polska
8. Jarosław Kolec, Łódź, Polska
9. Jolanta i Andrzej Kupniewscy, Warszawa, Polska
10. Adrianna Lisowska, Gdynia, Polska
11. Tasso Mattar, Majorka
12. Marek Mikicki, Gdynia, Polska
13. Olga Podfilipska- Krysińska, Łódź, Polska
14. Andrzej Szadkowski, Łódź, Polska
15. Manuel Vilhena, Lizbona, Portugalia
16. Jarosław Westermark, Warszawa, Polska
Gdzie?: Muzeum Bursztynu, Targ Węglowy 26
Kiedy?: 23.03.2017 r., godz. 19:00
Wstęp: Wolny