Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

„Okna w Gdańsku od średniowiecza do współczesności. Stolarka, oszklenie, okucia” – nowa książka o gdańskich oknach

Dom Uphagena - Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, 2016-11-10

10.11.2016 r. o godz. 17:00 w Domu Uphagena przy ul. Długiej 12 w Gdańsku odbędzie się promocja książki dr Katarzyny Dareckiej o gdańskich oknach. Spotkanie odbędzie pod szyldem Czwartków w Historycznym. Tradycyjnie wstęp na ten cykl wydarzeń jest bezpłatny. Co znajdziemy w liczącej niemalże 300 stron książce i do kogo jest adresowana?

Mimo naukowego charakteru, dedykowanego profesjonalistom, książka stanowi gratkę dla każdego miłośnika historii naszego miasta. Książka podzielona jest na 4 rozdziały – pierwszy stanowi wstęp do tematyki, drugi daje czytelnikowi podstawowe informacje, trzeci główny dotyczy stricte zagadnień gdańskich okien od XIV do początku XX w. oraz przemian w ich budowie i konstrukcji w ujęciu chronologicznym. Całość zamyka podsumowanie, streszczenia w językach polskim i angielskim oraz słowniczek. Zawartość tekstowa uzupełniona jest o łącznie 264 rysunki, ryciny oraz zdjęcia zachowanych zabytków.

„Okna są jednym z najważniejszych detali architektonicznych, zajmują znaczną powierzchnię elewacji budynków, wpływają na ich estetykę, towarzyszą nam w codziennym życiu. Ich forma i dekoracja zmieniały się z biegiem lat pod wpływem panujących stylów w architekturze i sztuce jak i rozwoju technik wytwórczości poszczególnych elementów. W książce "Okna w Gdańsku od średniowiecza do współczesności. Stolarka, oszklenie, okucia" ukazano historyczny rozwój stolarki okiennej w Gdańsku wraz ze wszystkimi jej detalami. W powszechnej opinii panuje przekonanie, że w Gdańsku nie zachowały się oryginalne, zabytkowe okna. Jednak skrupulatne badania historyczne, konserwatorskie i architektoniczne oraz kwerendy w muzealnych magazynach, a czasami poszukiwania na strychach, w ruinach czy wręcz w śmietnikach doprowadziły do pozyskania wielu detali okiennych (nawet tych najdawniejszych z XIII w.) jak i wzbogacenia wiedzy o nich. Wiedza ta okazała się ta tak duża i cenna dla historii Gdańska oraz jego architektury, że stała się treścią pracy doktorskiej, a następnie książki.” – mówi dr Katarzyna Darecka, autorka książki i kustosz w Dziale Konserwacji Zabytków MHMG.

Publikacja książki powiązana jest z wystawą czasową w Domu Uphagena zatytułowaną „Między domem a światem…” o gdańskich oknach, która będzie gościć w Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska do 30.11.2016 r. W czwartek 10.11.2016 r. poza promocją książki będzie można zobaczyć jedną z ciekawszych wystaw gdańskich i trójmiejskich muzeów. Oraz nabyć publikację. Jej cena zostanie podana na spotkaniu.

Wystawa: Między domem a światem, okna w Gdańsku od średniowiecza do współczesności.

Promocja książki o Gdańskich oknach

Dom Uphagena, Oddział MHMG, ul Długa 12, Gdańska

10.11.2016 r., godz. 17:00.