Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

Tajemnice kolorów. Od kamienia do obrazu, czyli rzecz o pigmentach mineralnych.

Muzeum Bursztynu, Wystawa 2015-04-25 - 2015-10-31

Co łączy kamień, bursztyn i obraz? Odpowiedź kryje się na nowej wystawie Tajemnice kolorów. Od kamienia do obrazu, czyli rzecz o pigmentach mineralnych. w Muzeum Bursztynu. Do jej oglądania zapraszamy od 25 kwietnia do 31 października 2015 r. w Sali Sądowej Muzeum Bursztynu, Oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Na wystawie zgromadzono ponad 40 naturalnych okazów minerałów i skał stosowanych od pradziejów, jako pigmenty i farby mineralne. Pochodzą ze zbiorów Muzeum Mineralogicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Naturalne okazy minerałów i skał występują we właściwych im formach skupień, tj. kryształy, konkrecje i ziemie. Drugi typ obiektów to naturalne pigmenty malarskie uzyskiwane z tych minerałów i skał. Duża część z nich jest współcześnie mało popularna i rzadko stosowana. Jednakże są one wytwarzane do dzisiaj przez duże firmy zajmujące się produkcją artystycznych pigmentów malarskich.

Ogromnym walorem wystawy jest zestawienie naturalnego piękna barwy i formy minerałów z twórczością powstałą przez ich wykorzystanie,  jako pigmentów malarskich. Farby bowiem, to pigmenty w połączeniu ze spoiwem. Najbardziej znanym pigmentem jest ultramaryna, znana od starożytności. Uzyskiwana z lazurytu, głównego składnika lapis lazuli,ma dużą intensywność, dobrze kryje, jest odporna na światło słoneczne. Największą popularnością cieszyła się w Europie w XIV i XV wieku, osiągając cenę równą złotu.

Na 13 kopiach dzieł sztuki możemy obserwować, jak barwniki zostały przetworzone przez dawnych mistrzów. Na szczególną uwagę zasługują kopie wykonane przez dr hab. Danutę Stępień, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydziale Konserwacji i Restuaracji Dzieł Sztuki. Wszystkie zostały namalowane z użyciem wyłącznie naturalnych pigmentów. Autorka, specjalizująca się w dawnych technikach malarskich, z wielką drobiazgowością odzwierciedla nie tylko obraz, ale i pieczołowicie odtwarza sposób w jaki został namalowany. Rekonstruując technikę i technologię oryginałów w zaprezentowanych kopiach zastosowała, jako spoiw do pigmentów: kazeinę, żółtka, olej, gumę i  żywicę. Nawet osoby  mające mały kontakt ze sztuką, bez trudności dostrzegą różnice w kopiach z różnych epok malarskich. W ramce cyfrowej,  prezentowanej w zaaranżowanym warsztacie kopisty można prześledzić kolejne fazy powstawania kopii obrazu Nicolaesa van Geldera ( 1636 – 1675/7 ) Martwa natura z homarem. Pozostałe kopie są dziełami studentów Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pod kierunkiem dr hab. Elżbiety Basiul, prof. UMK i dr hab. Jarosława Rogóża, prof. UMK.  Prezentujemy zatem ciekawy, nieco ekscentryczny wybór kopii: od ikon, poprzez malarstwo tablicowe, Botticellego, Veermera, po XIX-wieczny pejzaż.

Łącznikiem między dawnymi technikami malarskimi, pigmentami i skałami a miejscem prezentacji jest bursztynowy werniks. Zarówno bursztyn, jak i inne żywice kopalne znalazły swoje zastosowanie w malarstwie, co znajduje potwierdzenie w dawnych traktatach dotyczących malarstwa. Stosuje się je, jako składnik werniksów oraz jako spoiwo do farb.

 

Zapraszamy również do obejrzenia filmu promującego i prezentowanego na wystawie: https://www.youtube.com/watch?v=0Yj6PeMrktM

 

Film został sfinansowany został przez firmę KEIM FARBY MINERALNE
Sp. z o.o.Scenariusz, reżyseria, aktorzy: Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk

 

Realizacja i postprodukcja: seria3studio

 


Autorzy wystawy:

  • mgr Joanna Girulska – Michalik- Muzeum Mineralogiczne Uniwersytetu Wrocławskiego,
  • dr Roman Michalik - Szkoła Wyższa Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania we Wrocławiu,

  • dr hab. Danuta Stępień prof. ASP - Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie


Autorzy pozostałych kopii:

Studenci Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pod kierunkiem dr hab. Elżbiety Basiul prof. UMK i dr hab. Jarosława Rogóża prof. UMK.

Kuratorzy MHMG:

Joanna Grążawska, Ewa Pawlęga